minimaliseren voorstel vrijdag

Voorstel Vrijdag

๐—ช๐—ฒ๐—น๐—ธ๐—ผ๐—บ ๐—ฏ๐—ถ๐—ท ๐—ฉ๐—ผ๐—ผ๐—ฟ๐˜€๐˜๐—ฒ๐—น ๐—ฉ๐—ฟ๐—ถ๐—ท๐—ฑ๐—ฎ๐—ด! ๐—œ๐—ป ๐—ฑ๐—ฒ๐˜‡๐—ฒ ๐—ฟ๐˜‚๐—ฏ๐—ฟ๐—ถ๐—ฒ๐—ธ ๐—ธ๐—ผ๐—บ๐—ฒ๐—ป ๐—บ๐—ฒ๐—ป๐˜€๐—ฒ๐—ป ๐—ฎ๐—ฎ๐—ป ๐—ต๐—ฒ๐˜ ๐˜„๐—ผ๐—ผ๐—ฟ๐—ฑ ๐—ฑ๐—ถ๐—ฒ ๐—ต๐˜‚๐—ป ๐˜ƒ๐—ฒ๐—ฟ๐—ต๐—ฎ๐—ฎ๐—น ๐—ฑ๐—ฒ๐—น๐—ฒ๐—ป ๐—ผ๐˜ƒ๐—ฒ๐—ฟ ๐—ต๐—ผ๐—ฒ ๐—ฒ๐—ฒ๐—ป ๐—บ๐—ฒ๐—ฒ๐—ฟ ๐—บ๐—ถ๐—ป๐—ถ๐—บ๐—ฎ๐—น๐—ถ๐˜€๐˜๐—ถ๐˜€๐—ฐ๐—ต๐—ฒ ๐—น๐—ฒ๐˜ƒ๐—ฒ๐—ป๐˜€๐˜€๐˜๐—ถ๐—ท๐—น ๐—ต๐—ฒ๐—ป ๐—ฏ๐—น๐—ถ๐—ท ๐—บ๐—ฎ๐—ฎ๐—ธ๐˜. ๐—ญ๐—ฒ ๐—ถ๐—ป๐˜€๐—ฝ๐—ถ๐—ฟ๐—ฒ๐—ฟ๐—ฒ๐—ป ๐—ผ๐—ป๐˜€ ๐—บ๐—ฒ๐˜ ๐—ต๐˜‚๐—ป ๐—ถ๐—ป๐˜‡๐—ถ๐—ฐ๐—ต๐˜๐—ฒ๐—ป ๐—ฒ๐—ป ๐˜๐—ถ๐—ฝ๐˜€ ๐—ผ๐—บ ๐—ฒ๐—ฒ๐—ป๐˜ƒ๐—ผ๐˜‚๐—ฑ ๐˜๐—ฒ ๐—ผ๐—บ๐—ฎ๐—ฟ๐—บ๐—ฒ๐—ป. ๐——๐—ฒ๐˜‡๐—ฒ ๐—ฉ๐—ผ๐—ผ๐—ฟ๐˜€๐˜๐—ฒ๐—น ๐—ฉ๐—ฟ๐—ถ๐—ท๐—ฑ๐—ฎ๐—ด: ๐—Ÿ๐—ถ๐—ฒ๐—ป๐—ฒ๐—ธ๐—ฒ ๐˜ƒ๐—ฎ๐—ป ๐—ฑ๐—ฒ๐—ฟ ๐—ช๐—ฎ๐—น

Fotocredits Machteld Kroon

Waarom ben je gaan minimaliseren?

Om twee redenen;.ย  minder spullen in huis om meer rust te ervaren en meer spullen beschikbaar maken voor de tweedehands markt. Dit laatste vanuit duurzaamheidsperspectief.

Als je je leven zou moeten omschrijven aan de hand van drie voorwerpen die je na het minimaliseren hebt behouden, welke zijn dat dan?

Aardappel/fruitmesje, de ‘kop van pake’ en foto’s.ย Ik begon met de keukenla. Mijn besteklade is het meest geordend in ons huis โ€“ de vorken liggen netjes tegen elkaar aan. Iedere keer dat ik de lade open, word ik er blij van. Ook als de vaatwasser draait en ik het laatste fruitmesje uit de la gebruik. Ik heb een paar fruitmesjes en gebruik ze dagelijks โ€“ soms zelfs twee per dag, dus dat komt goed uit.

De kop van pake (opa in het Fries) is een beeldje dat ik uit zijn huis heb gekregen na zijn overlijden. Het beeldje, een brede kop, deed me altijd aan mijn pake denken. Dit, en ook de tinnen beeldjes van mijn opa en oma, zijn de spullen die ik van hen heb bewaard. Het Senseo-apparaat, de koelkast en dergelijke waren makkelijk weg te doen toen ik ze niet meer nodig had.

Foto’s zijn de persoonlijke dingen โ€“ de echte herinneringen. Ook een haarlokje, en de voet- en handafdrukken van ons eerste (stilgeboren) zoontje, evenals die van ons tweede zoontje, zijn voor mij onvervangbaar.

Wat was het moeilijkste voorwerp of gewoonte om los te laten?

Er zijn twee dingen die ik moeilijk vond om los te laten: spullen waaraan ik waarde hecht en spullen die anderen willen wegdoen. Bijvoorbeeld de speelgoedtrekker van mijn zoon. Het was het eerste cadeau van de opvang voor zijn eerste verjaardag, en ik vond het heel bijzonder dat hij toen een cadeau kreeg. Hij mag het echter wegdoen โ€“ hij ziet er geen nut meer in. ๐Ÿ™‚

Het tweede is het “poortwachtermechanisme”. Ik breng minder spullen het huis binnen en ben beter geworden in “nee” zeggen tegen gratis spullen in de winkel. Toch krijgen we nog veel van lieve mensen om ons heen, omdat zij opruimen, denken dat we het nodig hebben of omdat ze het leuk voor ons zoontje vinden. Vaak zijn het tweedehands spullen, maar het blijven dingen die ons huis binnenkomen.

Heeft minimalisme je kijk op tijd veranderd? Heb je bijvoorbeeld meer tijd of ruimte voor bepaalde activiteiten of mensen?

Mijn (voortdurende) zoektocht naar een duurzamer leven โ€“ waarvan minimaliseren ook een onderdeel is โ€“ heeft me meer rust en ruimte gegeven. Hoewel ik nog veel zie dat moet gebeuren, zie ik ook welke stappen ik al heb gezet, vooral als ik bij anderen thuis ben. Minder speelgoed om op te ruimen, minder volle keukenlades en geen overvolle woonkamer met kasten geeft letterlijk meer ruimte. Het zorgt er ook voor dat ik meer tijd met mijn gezin kan doorbrengen. Wat betreft het speelgoed en mijn zoontje: ik zie dat het zijn creativiteit meer uitdaagt. Hij speelt op verschillende manieren met zijn speelgoed. Ook zijn we zelden iets kwijt, wat vroeger nog wel eens gebeurde.

Wat is een onverwachtse les die je hebt geleerd nadat je minimaliseerde?

Dat ik eigenlijk veel minder nodig heb dan ik dacht. De broodbakmachine (ja echt, bijna 10 jaar in bezit en evenveel broden mee gebakken) was een makkelijke keuze, maar ook minder glaswerk, meubels, boeken, enzovoort. Het kan best. Het daagt ook mijn creativiteit uit. Een kastje is niet nodig en de lectuurbak kan ook een beeldschermverhoger of een plantenstandaard zijn.

Stel je voor dat je iemand die net begint met minimaliseren advies zou mogen geven, wat zou dan aanraden om als eerste te doen?

Begin klein. Iedere stap telt. Probeer spullen weg te doen en tegelijkertijd minder spullen binnen te halen, dat werkt het beste. Een krat in de bijkeuken of garage waar je alvast spullen voor de kringloop in kunt doen, werkt hier ook goed. Als ik iets in mijn handen heb en twijfel of ik het nodig heb, leg ik het meteen in dat krat. Dat kan bijvoorbeeld tijdens het uitruimen van de vaatwasser (1 schilmesje minder, of als je ziet dat er 2 flesopeners in de la liggen) of bij het opruimen van speelgoed (1 stuiterbal is ook genoeg). Minder spullen binnenhalen deed ik door dat ene gangpad bij de Kruidvat te mijden โ€“ die spullen had ik niet nodig, maar toch kwam ik er vaak weg met een extra tasje, bakje, kussenhoes, etc.

En… deel dat je hiermee bezig bent. Het kan anderen inspireren en ook helpen om minder spullen van hen te ontvangen.

Ook je verhaal vertellen in deze rubriek? Doe een mailtje naar info@heerlijkminimaliseren.nl

 

Winkelwagen